Je jen málo žijících hereček, které se s Baarovou znaly. Procházková mezi ně patří.

Je jen málo žijících hereček, které se s Baarovou znaly. Procházková mezi ně patří. Profimedia.cz

Kdo si zahraje alkoholem zničenou Lídu Baarovou? Exmanželka kolegy, který ji tvrdě odsoudil

Že si mladou Lídu Baarovou (✝86) ve stejnojmenném filmu zahraje Táňa Pauhofová, už je dávno známá věc. Nyní ale vyšlo konečně najevo, kdo si zahraje legendární českou herečku v době jejího stáří. Role se nakonec zhostí Zdenka Procházková (89). Herečka ztvární nemocnou a stárnoucí českou prvorepublikovou hvězdu v době před její smrtí v roce 2000, kdy živořila v rakouském Salzburgu ztrápená démonem alkoholu.

Obě dámy mají víc společného, než by se mohlo zdát. Kromě stejné profese a skutečnosti, že jejich kariéra začínala v podobném období, obě pojí úzká vazba na herce Karla Högera. Baarová se s dnes už legendárním českým hercem objevila několikrát před kamerou, a navíc do něj byla platonicky zamilovaná hereččina mladší sestra Zorka Janů. V roce 1946 se Baarová, Höger a Procházková setkali na natáčení filmu Mrtví mezi živými, kde se z Procházkové a Högera stali životní partneři.

Pro Procházkovou bude jistě zvláštní umělecká příležitost zahrát si kolegyni, kterou sama velmi dobře znala. Jak se zdá, tak navíc Procházková k Baarové necítí příliš respektu. „Adina Mandlová sice dala každému, ale byla to vtipná a inteligentní ženská. Lídou Baarovou, pokud si pamatuji, neměl ke konci války rád nikdo,“ říká Procházková.

Na Baarové nenechal nit suchou ani sám Karel Höger. „Mohu o Baarové říci, že byla velmi poživačná. Pokud ji z pracovního styku znám, vím, že byla vždy ve stavu podnapilém. Při filmování měla s sebou vždy litr vína a stále popíjela,“ cituje z výslechu herce Radek Žitný ve své knize Aféry a kauzy Lídy Baarové. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků