Lubomír Lipský

Lubomír Lipský Foto: PRÁVO/Petr Hloušek

Lipský o posmrtné nominaci Vladimíra Dlouhého: Doufám, že Lva vyhraje

Herecký nestor Lubomír Lipský (87), člen filmové akademie, má jasno, kdo by měl v anketě Český lev za rok 2010 získat sošku za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Není to nikdo jiný, než in memoriam nominovaný Vladimír Dlouhý, který loni podlehl zákeřné rakovině slinivky břišní. A to za ztvárnění postavy záporného policisty ve filmu Kajínek.

„Doufám, že to Vladimír vyhraje. Moc bych si to přál a on by si to zasloužil. Byla by to pocta jeho památce,“ svěřil se Novinkám Lipský.

Prozradil i další své favority. A jeho odhad se od ostatních akademiků moc neliší.

„Viděl jsem všechny filmy. A nejvíc se mi líbil snímek Pouta. Mým favoritem je ale i Největší z Čechů. Když jsem viděl nominace, moc se to od mé volby nelišilo. Mám z nominací radost,“ prozradil herec.

„V prosinci jsem ještě musel do nemocnice, už se ale cítím lépe. Hraju naplno v divadle ABC a v Divadle Na Jezerce. Zatím na sobě naštěstí nepozoruji žádné následky,“ dodal Lipský, který loni v květnu prodělal menší mozkovou příhodu a stále mluví s velkými potížemi.

V rámci 18. ročníku výročních filmových cen Český lev bylo poprvé předáno ocenění v nové kategorii. Vyhlásil ji nově dlouholetý generální partner projektu, minerální voda Magnesia. Cena je určena nejmladším talentům, které dosud Akademie ve svém hodnocení poněkud opomíjela.

„Právě mladí tvůrci a studenti filmových škol jsou přitom nadějí a potenciálem české kinematografie do budoucna. Uvědomujeme si, že na startu tvůrčí dráhy je obzvlášť těžké financovat filmy, rozhodli jsme se proto výjimečné studenty podpořit každoročně částkou sto tisíc korun, kterou mohou volně využít pro svůj další umělecký rozvoj,“ uvedl Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody.

A z rukou zástupce Karlovarských minerálních vod Ondřeje Postránského si cenu a šek přišel převzít režisér snímku Grafittitiger Libor Pixa.

Sobotnímu večeru ale kraloval Radim Špaček s filmem Pouta. Ten obsadil všech dvanáct hlavních kategorií, jednu hned dvakrát. Zároveň zabodoval i u kritiků sdružených pod "lví" hlavičkou". Vítězové budou známi 5. března.

Karen Mchitarjan


Časová osa článků