Dokument Stále spolu o rodině, která odmítá výdobytky moderní doby. Video: Aerofilms

Žijí v maringotkách a bez tekoucí vody: Vymoženosti moderní doby jdou mimo tuto českou rodinu s 9 dětmi

Petr a Simona spolu žijí dvacet pět let a mají devět dětí. Už počtem potomků se vymykají českým standardům, není to ale zdaleka všechno - celý jejich život je velmi netypický. Rodina žije v maringotkách a obejde se bez tekoucí vody. Jako místo k bydlení zvolili šumavskou louku poblíž Sušice.

Vůdcem klanu je bezpochyby Petr, který sám sebe nazývá „profesionálním otcem“ a své potomky vede ke svobodě a souznění s přírodou. Zároveň se je snaží chránit před škodlivým vlivem konzumní společnosti, uvádí se v tiskové zprávě k dokumentu debutující režisérky Evy Tomanové, jenž život Mlčochových mapuje.

„Mlčochovi jsou něco jako přírodní úkaz, vy se neseznamujete s nimi, nýbrž oni s vámi. Od první minuty, dávno před tím, než se mi podařilo získat jeho důvěru, mě Petr fascinoval svou opravdovostí, se kterou žije i s rodinou v drsných podmínkách již dvacet pět let. V rámci své vize naplnil život svých dětí nepohodlím a odříkáním. Vybudoval vlastní království, kde se snaží navázat na životy prapředků z předminulého století a znovuobjevit dávno zapomenuté rodinné hodnoty, jakými je například sounáležitost. Pochopit jejich život znamená zároveň zpochybnit ten svůj. Otázka, která mě pronásleduje již dvanáct let, zní, zda se děti dokážou a budou chtít vymanit z všeobjímajícího vlivu svého otce,“ říká režisérka Eva Tomanová o filmu Stále spolu, jenž vstoupí do kin 21. května.

Děti Petra a Simony do školy chodí jen na přezkoušení, rodiče - oba vysokoškolsky vzdělaní - je učí doma. Rodinná soudržnost, která v dnešním západním světě už prakticky nemá obdoby, působí na první pohled idylicky. Je to ale idyla? „Film Stále spolu zkoumá, jaká je cena za svobodný život stranou společnosti, a ptá se, zda existuje recept na ideální rodinu,“ dodává Tomanová. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků