Bolek Polívka jako Jan Žižka

Bolek Polívka jako Jan Žižka Foto: Kalendář Proměny 2015/Petr Kurečka a Marek Škarpa

Valašský král zemřel, ať žije vojvoda husitských vojsk: Poznáte českého herce jako Jana Žižku?

31. října 2014 9:56

Herce Bolka Polívku (68) jsme znávali, když se stylizoval do postavy fiktivního valašského krále. Roky utekly, jeho milovaná farma zkrachovala a on už se k valašskému království moc nemá. Tvůrci kalendáře Proměny pro něj ale našli adekvátní náhradu, když jej nafotili jako jinou, tentokrát reálnou vůdčí osobnost našeho národa.

Jeho fotografie, kde ztvárňuje Jana Žižku, husitského vojevůdce s charakteristickou páskou přes oko, působí jako stará olejomalba. „Letos máme dvě proměny, kterých jsme se docela báli a jednou z nich je právě Žižka Bolka Polívky. U Jana Žižky jsme museli neustále konfrontovat naši představu s tím, jak si tohoto legendárního vojevůdce představoval v kresbách Mikoláš Aleš a další malíři nebo autor jeho monumentální jezdecké sochy na Vítkově Bohumil Kafka. A pak je tu film a v něm Zdeněk Štěpánek, který se vám vybaví okamžitě. My jsme ale chtěli Žižku, který by se přiblížil dobovým záznamům a vyobrazením,“ popisují autoři, fotograf Petr Kurečka a režisér Marek Škarpa.

„Když jsme se ponořili do hledání reálné podoby Jana Žižky, narazili jsme na velké rozpory. Na některých dobových vyobrazeních je hladce oholený, na jiných má plnovous. Někdy je ve zbroji, jindy v jednoduchých šatech. Nakonec jsme z historických pramenů vytvořili vlastní představu, která se vzdaluje od filmu a je blíž k obrazům,“ dodali.

Bolek Polívka přišel s nápadem, že bude na koni, nejlépe někde v krajině. Autoři to ale museli nadšenému jezdci rozmluvit. „Nedokázali jsme si představit, jak dostaneme velkého hřebce do studia. Venku jsme fotit nemohli kvůli pozadí, které muselo vypadat jako na starém obraze. Už jsme si zvykali na myšlenku splašeného koně, který po blýsknutí fotografických světel zdemoluje ateliér i nás. Už jsme se viděli v sanitce. Naštěstí jsme Bolka ukecali pro poklidné focení bez živého koně, pěkně v teple a s kávou a zákuskem o přestávce,“ vzpomínali.

Ani tak neměl Bolek Polívka jednoduchou práci. Jenom kostým vážil přes deset kilo. „Jako vždy jsme se snažili o autentickou výpravu. Takže došlo i na dvě těžké drátěné košile a kožešinový plášť. Připočtěte k tomu ocelový meč a části zbroje. Žižka musel mít docela dobrou fyzičku, když v něčem takovém dokázal bojovat. Bolek je naštěstí na podobné útrapy zvyklý z filmů, a tak trpělivě snášel naše nápady, aby se nakonec převtělil v opravdového husitského vojevůdce, ze kterého sálá odhodlání a autorita,“ dodávají tvůrci kalendáře.

Kalendář PROMĚNY vzniká už šestým rokem pro Nadaci Archa Chantal, kterou podpoří jak výnosem z prodeje, tak tradiční charitativní dražbou. 

Gabriela Wolfová , Saša Šeflová , Super.cz