90centimetrové Ukrajince se narodila zdravá holčička

Ukrajinští lékaři mluví téměř o zázraku: na klinice ve Lvově porodila pouhých 90 centimetrů vysoká Marija Ukrainěcová (26) zdravého potomka. Holčička o váze 2,8 kila a délce 46 centimetrů přišla na svět císařským řezem, oznámil ukrajinský list Segodňa.

Ukrainěcová trpí poruchou produkce růstového hormonu. „Ženy s takovou diagnózou téměř nejsou s to otěhotnět, nemívají menstruaci. Pokud dítě přece jen počnou, pak ho kvůli malému vzrůstu nedonosí. To, že pacientka otěhotněla a porodila, je mimořádné,“ řekl porodník z lvovské nemocnice.

Marija během těhotenství přibrala čtyři kila, předtím přitom vážila 26 kilogramů. „Až do konce těhotenství jsem doma dělala všechny domácí práce,“ pochlubila se. Lékaři jí přitom zpočátku radili, aby šla na potrat.

„Když jsem doktorům řekla, že jsem těhotná, řekli mi, že jsem se asi pomátla. Řekla jsem si ale – když už to tak bůh chtěl, tak mi snad při porodu pomůže,“ popsala svůj pohled na situaci. Její manžel Oleg (24), se kterým se seznámila na inzerát, měří 187 centimetrů. Pár by prý za tři roky chtěl ještě jedno dítě.

Ve své zemi je Ukrainěcová nejmenší matkou. Světový primát ale drží Američanka Stacey Heraldová, která měří 71 centimetrů a má tři děti.

nka 


Časová osa článků