Kníže Albert II. a jeho snoubenka Charlène Wittstock.

Kníže Albert II. a jeho snoubenka Charlène Wittstock. Profimedia.cz

Přípravy na monackou knížecí svatbu jsou v plném proudu. William a Kate blednou závistí

Do svatby monackého knížete Alberta II.(53) s bývalou vrcholovou plavkyní Charlène Wittstock (33) zbývá více než týden. Francouzské deníky již znají každý detail slavnosti, jakou titěrné středomořské knížectví nezažilo od doby, kdy si před pětapadesáti lety bral Albertův otec, kníže Rainier III., hollywoodskou herečku Grace Kelly.

Wittstock je stejně jako tragicky zesnulá Kelly okouzlující žena. V den svatby si navíc nevěsta oblékne svatební róbu z dílny proslulého italského návrháře Giorgia Armaniho, jež její půvab jistě jen znásobí.

Obřad, který se bude konat příští sobotu, si v ničem nezadá s britskou královskou svatbou, kterou 29. dubna sledovaly na televizních obrazovkách asi dvě miliardy lidí.

Jen hostů jsou pozvány čtyři tisíce. To je dvakrát tolik, než kolik jich v dubnu přišlo do Westminsterského opatství. Navíc se očekává, že v ulicích bude přihlížet na 200 tisíc zvědavců, pro něž bude ve městě instalováno pět obřích obrazovek. Na pořádek má během slavnosti dohlížet 520 monackých policistů. Francouzská armáda pak pro jistotu Monaku půjčí své pyrotechniky.

Zvláštností obřadu bude, že Albert se na rozdíl od svého otce neožení v monacké katedrále, nýbrž pod širým nebem na nádvoří knížecího paláce.

Svatební hostina bude servírována vskutku v  knížecím stylu. Pokrmy připraví proslulý monacký šéfkuchař francouzského původu Alain Ducasse, který už za své umění nasbíral rekordní tři michelinské hvězdičky.

Ducass, který chce, aby vše dopadlo naprosto bezchybně, se bude řídit třemi hlavními zásadami. Menu bude sestavené v duchu středomořské kuchyně, pokrmy budou jednoduché a připravené výhradně z domácích produktů, které dodají knížecí farmy.

„Tato večeře v sobě zahrne všechny mé zážitky z Monaka. Bude oslavou středomořské gastronomie, která je mi drahá. Představí spojení chutí s jednoduchostí, respektem k přírodě a životnímu prostředí, s etickými hodnotami, které ctí princ Albert,“ vysvětlil šéfkuchař francouzským novinářům.

Na přípravě hostiny se bude podílet přes 250 lidí, jejichž jediným úkolem bude uspokojit chuťové pohárky pěti stovek pozvaných hostů.

Jedinou skvrnkou na připravované slavnosti tak může být, že mezi hosty bude chybět vévoda a vévodkyně z Cambridge, na jejichž svatbě kníže Albert se snoubenkou nechyběli. William (37) a Kate (37) totiž tou dobou budou na oficiální návštěvě amerického kontinentu. 

Michael Švec , Super.cz


Časová osa článků