Úřady zmařily devítiletému Afričanovi sen o Disney Worldu

Devítiletý Micah Strachan s jihoafrickým pasem už dlouho básnil o výletu do Disney Worldu na Floridě a jeho sen se letos v únoru mohl splnit. Úředníci z amerického imigračního oddělení se však postaraly o to, aby se Micahova představa rozplynula jako pára nad hrncem. Zamítli mu totiž žádost o vízum. Prarodiče měli již koupené letenky v přepočtu za téměř 30 tisíc korun a naplánovaný itinerář na měsíční cestu po USA.

Státní úředníci Kathy a Edward Francisovi čekali, jak za měsíc překvapí svého vnuka prázdninami ve Spojených státech. Plánovali mu to přitom říct až 19. února přímo na letišti. Prarodiče však nenapadlo, že celé jejich překvapení zhatí imigrační úřady.

Nepříjemnou zprávu o zamítnutí školákova víza a vstupu na území USA se Francisovi dozvěděli minulý týden. Odůvodněním bylo údajné riziko, že by chlapec na konci dovolené nemusel Spojené státy opustit. Žádost tak byla zamítnuta podle paragrafu 214 zákona o imigraci a státní příslušnosti.

Micah se narodil v Británii a celý život bydlí v Middlesexu se svou matkou Claudií Lewisovou. Chlapec je držitelem jihoafrického pasu, jelikož jeho prarodiče Kathy a Edward jsou původem Jihoafričané, od roku 1990 však pracují v Británii, vnukovi však před pár lety nechali udělat pas jihoafrický.

K žádosti o vízum byly doloženy veškeré požadované náležitosti včetně potvrzení ze školy, že chlapec je jejich studentem. Znění zamítacího dopisu z amerického velvyslanectví však bylo nekompromisní: „Nebyly prokázány silné vazby mimo území Spojených států a nebylo možné dokázat, že vaše zamýšlená činnost v USA by byla v souladu s vízovými povinnostmi. Jste proto nežádoucí.“

Francisovi byli z rozhodnutí velice zarmouceni a zároveň rozzlobeni, jelikož úřady podle jejich slov zmařily jejich vnukovi možnost mít nezapomenutelné prázdniny. Rodina chlapce doufá, že by ještě mohly své rozhodnuté přehodnotit.

Prarodiče zároveň napsali dopis s žádostí o vysvětlení i americkému prezidentovi Baracku Obamovi a ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Mluvčí amerického velvyslanectví však uvedla, že není možné, aby se takto vysoce postavení lidé vyjadřovali k jednotlivým případům.

Dagmar Plecháčová


Časová osa článků