Matka nechá zmrazit svá vajíčka pro neplodnou dceru

Angličanka Penny Jarvisová z Sheffieldu před dvěma lety porodila dcerku Mackenzie, u které byl objeven Turnerův syndrom. To mimo jiné znamená, že jí chybí chromozóm X a nebude moci mít děti. Její matka jí však o tuto radost nehodlá ochudit, a proto se chystá malé dceři zmrazit vlastní vajíčka. V praxi to znamená, že by tak vlastně Mackenzie v budoucnu porodila svého sourozence.

Turnerův syndrom postihující pouze dívky znamená, že se holčičky většinou narodí bez funkčních vaječníků, což jim znemožňuje počít dítě přirozenou cestu.

„Lékař tenkrát mluvil něco o chromozómech a vše to bylo trochu rozostřené. Jediné slovo, které mi uvízlo v paměti, byla neplodnost a v tu chvíli jsem začala plakat. Být matkou chce přece většina žen,“ řekla pětadvacetiletá Jarvisová, která má ještě další čtyři děti.

Malá Mackenzie potřebuje denně injekčně aplikovat svou dávku růstového hormonu a je také částečně hluchá, pro komunikaci s rodinou proto používá převážně znakovou řeč. Rodiče však věří, že si jejich dcerka jednou najde partnera, se kterým se budou milovat a také založí rodinu. Většina z dívčiných duševních i fyzických potíží se navíc dá léčit.

„Samozřejmě, že bych byla ráda, kdyby jí vajíčka věnovala některá ze sester, ale pokud by to neudělaly, budou tam ta má a rozhodnutí je jen na ní. Pár lidí mi řeklo, že se jim to zdá trochu zvláštní, ale vesměs mě lidé podporují,“ dodala Jarvisová.

Dagmar Plecháčová 


Časová osa článků