Horolezec Jaroš se nechal v kalendáři organizace DebRa vyfotit s amputovanými prsty.

Horolezec Jaroš se nechal v kalendáři organizace DebRa vyfotit s amputovanými prsty. Foto: Lucie Robinson, Hermína

Čvančarová umí šokovat: Herečka na večírku otevřeně promluvila o amputaci prstů horolezce Jaroše

5. prosince 2012 5:55

Jitka Čvančarová (40) všem vyrazila dech, když na vernisáži fotografií kalendáře charitativní organizace DebRa na závěr svého projevu vysvětlila, proč horolezec Radek Jaroš dorazil do prostor Poslanecké sněmovny v sandálech a s vykukujícími ponožkami.

„Chtěla bych upozornit na to, že Radek nepřišel v sandálech proto, že by byl neslušný, ale je bohužel po amputaci prstů po výstupu na Annapurnu," šokovala svým dovětkem na závěr dojemného proslovu patronka organizace, která se zajímá se o nemoc motýlích křídel.

Jaroš po výstupu na desátou nejvyšší horu světa utrpěl těžké omrzliny a během dvou operací podstoupil amputace několika prstů na noze. „V červenci jsem byl na první amputaci, v říjnu jsem byl na další operaci a teď jsem se dozvěděl, že mi na palci kouká kost. Tak jsme se s panem doktorem domluvili, že mi to příští pondělí uřízne," statečně uvádí horolezec, kterému zbyly bez zásahu lékaře už jen tři prsty na nohou.

K focení kalendáře prý nemuseli Jaroše dlouho přemlouvat, neboť je už čtyři roky patronem DebRy. „Mám to štěstí, že jsem něčeho dosáhl, a tak mám další možnost, prostředky a chuť pomáhat dál. Díky mým zkušenostem vím, jaké to je - být na dně. Lidé s nemocí motýlích křídel se trápí od narození a my máme to štěstí, že si užíváme a jen občas padneme," říká.

Hendikep Jaroše zjevně neomezuje, neboť se na přelomu července a srpna chystá vystoupat na horu K2. „V rámci Koruny Himaláje, která se skládá z čtrnácti vrcholů, mám vylezených třináct, takže na tu poslední musím," směje se Radek. 

Jiří Čeladník , Super.cz