Karel Voříšek alias Renda doplácí na svou minulost.

Karel Voříšek alias Renda doplácí na svou minulost. Foto: Facebook Karla Voříška

To budete koukat: Národem milovaný Karel Voříšek poprvé promluvil o své kauze s StB

30. listopadu 2012 12:54

Moderátor Karel Voříšek (54) poprvé promluvil o své spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Voříšek, který byl stažen z moderování Televizních novin, dokud prý neočistí své jméno, se dle svých odpovědí necítí vinen a má čisté svědomí.

„Byl jsem sice členem KSČ a SSM, neprovinil jsem se ale proti žádným zákonům a mé svědomí je čisté. Pokud mě někdo zatáhl do svých her a zneužil, nevěděl jsem o tom,“ uvedl Karel Voříšek v Mladé frontě Dnes, která mapovala svazky studentů, ve kterých se mělo objevit Voříškovo krycí jméno Renda. Voříškova složka totiž byla skartována a moderátor má čisté lustrační osvědčení.

Ve svazcích studentů byl Voříšek zmíněn jako informátor vyšetřovatele StB Josefa Košaře, kterému měl donášet informace na studenty. Upozornil například na studenta, který se měl podílet na anonymním dopise poukazujícím na požadavek uspořádání neformálních diskusí o v té době pronásledovaném hudebním stylu "nová vlna".

Zajímavé je, že Voříšek odmítl říct, zda osobně znal vyšetřovatele Košaře a otázku přešel mlčením.

„To, na co se ptáte, se stalo téměř před třiceti lety. Už z toho je zřejmé, že detailní popis tehdejších událostí nemohou spolehlivě dosvědčit žádné osobní vzpomínky, natož archivy Státní bezpečnosti, tedy organizace, která byla po listopadu 1989 postavena mimo zákon a která, jak známo, pracovala tak, že rozehrávala různé konspirační hry,“ sdělil pouze Voříšek.

Ať už je pravda na jakékoliv straně, Voříšek to má na Nově hodně nahnuté. Podle našich informací z TV Nova se na televizní obrazovky zřejmě nevrátí a kauza StB mu zlomí vaz. 

Anna Veškrnová , Super.cz