Z téhle ošklivky vyrostla krasavice a vlivná žena.

Z téhle ošklivky vyrostla krasavice a vlivná žena. Foto: Archiv České televize

Poznáte ošklivku s brýlemi? Zažila slávu i opovržení a životní lásku jí přebrala nejlepší kamarádka

Dívenka, kterou vidíte na fotografii, patří ke kontroverzním postavám minulého století. Byla slavnou herečkou a za minulého režimu se těšila výsostnému společenskému postavení. Těsně po sametové revoluci zažila kruté vystřízlivění a pád až na samé dno. Nikdy neměla děti a její největší životní lásku jí přebrala její nejlepší kamarádka. Už víte?

Jiřina Švorcová se nesmazatelně zapsala do dějin české kultury nejen svým hereckým umem, který je nezpochybnitelný, ale především svými společenskými postoji před rokem 1989 i po něm.
Na prknech, která znamenají svět, stála Švorcová jako statistka poprvé jako čtrnáctiletá. O životní dráze bylo rázem rozhodnuto. Po absolvování DAMU a krátkém angažmá v Hradci Králové Švorcová zakotvila v pražském Divadle na Vinohradech, kde působila téměř čtyřicet let až do svého dobrovolného odchodu.

Záhy si fotogenické dívky všimli i filmaři. První hlavní roli si Švorcová zahrála ve filmu Temno (1950). Následovaly role mladých uvědomělých údernic ve filmech Cesta ke štěstí (1951) a Nad námi svítá (1952). Vrcholem ve filmografii Švorcové zůstává role prodavačky Marie Rysové v Králi Šumavy (1959). S velkými rolemi se Švorcová rozloučila o pár let později jako představitelka Boženy Němcové ve filmu Horoucí srdce (1962). Skutečně masovou popularitu zažila až na konci sedmdesátých let po odvysílání seriálu Žena za pultem (1977).

Prvním manželem Švorcové byl hudebník Jindřich Rohan. Po krátké době se rozvedli a Švorcová se bláznivě zamilovala do svého kolegy Jiřího Valy, kterého později označila za největší lásku svého života. „Jako milenci jsme se scházeli a rozcházeli osm let,“ vzpomínala později s dojetím herečka. Romance s Valou definitivně skončila, když jí Valu přebrala její tehdejší největší životní parťačka Jiřina Jirásková. Druhým manželem Jiřiny Švorcové byl malíř Vladimír Šolta, který ve třiapadesáti letech tragicky zemřel.

Po roce 1968 byla Švorcová jednou z klíčových postav normalizační kultury. V roce 1976 ji zvolili do ÚV KSČ a ona se stala předsedkyní nově vzniklého Svazu českých dramatických umělců, kterou zůstala až do jeho zániku. Mnozí kolegové i její dvě největší kamarádky z let padesátých, Vlasta Chramostová a Jiřina Jirásková, jí nemohli přijít na jméno. Ti ostatní se k ní otočili zády v roce 1989. Tehdy Švorcová opustila divadelní prkna a stáhla se do ústraní.

Ani v posledních letech života Švorcová netrpěla pocitem osamocení a křivdy. Užívala si důchodového věku ve vile se svým bratrem a jeho rodinou, jezdila recitovat, vydala dvě knihy memoárů, jezdila na besedy a měla radost z úspěšných televizních repríz Ženy za pultem. V roce 2011 ji začalo trápit zdraví. Jiřina Švorcová, žena, která dle svých slov nikdy nesběhla od praporu, zemřela v létě 2011 v Praze ve věku 83 let. 

Jiří Nedvídek , Super.cz


Časová osa článků