Hana Heřmánková a Anna Šišková zahájily 18. ročník festivalu Slovenského národního divadla.

Hana Heřmánková a Anna Šišková zahájily 18. ročník festivalu Slovenského národního divadla. Foto: Archiv Divadla Bez zábradlí

Dohromady je jim 102 let, ale šmrnc neztratily: Tenhle česko-slovenský glanc stojí za pohled

Hana Heřmánková (58) a Anna Šišková (52) spolu mají společných hned několik věcí. Obě už oslavily padesátku, Šišková již před dvěma roky, Heřmánková letos, obě mohou být navzdory věku spokojené s pohledem do zrcadla, obě jsou to divadelnice, Anna na jevišti, Hanka spíš v zákulisí - dělá manažerku Divadla Bez zábradlí, a v neposlední řadě je jméno obou dam spojeno s festivalem Slovenského národního divadla.

Ten již osmnáctým rokem pořádá právě Divadlo Bez zábradlí a dámy ho zahájily stylově - sfouknutím svíček na dortu v podobě Bratislavského hradu. Heřmánková je jeho ředitelkou a Šišková patronkou. „Na festivalu jsem vystupovala už mnohokrát, takže nabídnutou roli jeho patronky jsem přijala s velkým potěšením,“ řekla slovenská herečka.

Na plnoletost festivalu si pak přišli připít také například Josef Carda, Jana Švandová, Zdeněk Žák, Dana Morávková s manželem Petrem Maláskem, velvyslanec Slovenské republiky Peter Brňo nebo chirurg Pavel Pafko.

V Divadle Bez zábradlí, kde se stejně jako v minulosti divadelní přehlídka odehrává, nabídne festival až do 3. června šest oceněných titulů a novinek současné slovenské scény. „Zajímavá bude určitě hra Sedem dní do pohrebu, která byla na Slovensku vyhlášena nejlepší inscenací sezóny,“ řekla Heřmánková.

V inscenacích se mohou diváci těšit například na Milana Lasicu, Szidi Tóbias, Milana Ondríka, Miroslava Nogu či Mariána Labudu mladšího. „Zavedené scény jako je Radošinské naivné divadlo, Astorka nebo Štúdio L+S mají v Praze už své stálé příznivce,“ dodala Heřmánková. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků