Martin Stránský s Jitkou Ježkovou při natáčení Doktorů z Počátků.

Martin Stránský s Jitkou Ježkovou při natáčení Doktorů z Počátků. Michaela Feuereislová

Český doktor House skončil na policii: Neuvěříte, co šíleného mu ukradli

30. dubna 2013 10:58

Už léta se českým televizním divačkám podlamují kolena, když jeho hlasem promluví slavný seriálový doktor House. Herec Martin Stránský (48) navíc pár let sám představoval lékaře Otu Kováře v nejsledovanějším českém seriálu Ordinace v růžové zahradě. Super.cz herce, který teď bude tahounem nového seriálu Doktoři z Počátků, vyzpovídal. Jaké zážitky má s popularitou a proč musel nedávno na policii?

K dabování House se dostal úplnou náhodou. A už tehdy se muži, jehož popularita nejdříve na oblasti, pak v regionu a nakonec i v Praze na divadle postupně rostla, stávaly úsměvné příhody.

„Stáli jsme s kamarádem někde na cestách frontu, snad na pivko, a když jsem objednával, paní prodavačka úplně ztuhla a opakovala: Doktor House. Když jsem pak nastoupil do Ordinace, byl to další nával. V Mariánkách jsme si šli s přítelkyní koupit do obchodu šampáňo na večer a na tři čtvrtě hodiny se tam zastavil provoz. Všechny prodavačky chtěly fotku a podpis. Přítelkyně už byla trošku naštvaná, ale zvládla to,“ směje se Martin, který na první pohled působí nepřístupně a možná až zle, ale jde o neskutečně sympatického člověka.

Setkal se ale i s negativními projevy popularity. „Jde o takové ty dobráky v hospodách, kteří nejsou schopní pochopit, že televize je jednocestná, že se nemůžeme znát a kolikrát nechceme být kamarádi. Takoví ti otlapkávači, kteří vás chytají kolem ramen a říkají: ,Pocém, ty seš dobrej!‘ Takové neznám a ani nechci znát,“ říká Stránský.

Ten se s postavou Oty Kováře přemístil do nového seriálu Doktoři z Počátků, který se začne vysílat už v létě. „Máme výhodu, že až na mou postavu za sebou netaháme minulost sedm let svízelného života, ústrků, komplotů a intrik. Jsme tímto způsobem svobodní. V některých dílech se ta bolest mé postavy na duši projeví, ale spíš to bude seriál o radostech a starostech lidiček. Taky tam nebude chybět hajzl, tak jako nechybí v žádném kolektivu,“ slibuje.

A za co bude utrácet honorář? Za motorku a také za chalupu, kterou si nedávno pořídil a potřebuje ji zvelebit. Už kvůli ní byl i na policii. „Vlezli mi tam nějací pitomci a od čerpadla mi ukradli asi sto devadesát metrů kabelů, vyšplhalo se to na třináct tisíc korun. Policajti stáli na zahradě, drbali se na hlavě a říkali, že nikdo z místních to nebyl, že to musel být nějaký vůl odjinud. Hodí kabel na oheň, vypálí z toho umělou hmotu a měď odnese do sběrny,“ krčí rameny okradený herec. 

David Zápal , Super.cz