Cenný genetický materiál Karla Svobody je nejspíš ještě k použití v mrazícím boxu.

Cenný genetický materiál Karla Svobody je nejspíš ještě k použití v mrazícím boxu. Foto: Petr Hloušek, Právo

Zmrazili sperma Karla Svobody. Skladatel by mohl plodit děti i šest let po smrti

22. července 2012 10:25

Na světlo světa vyšla další šokující informace ze života zesnulého Karla Svobody (✝68). Deník Blesk uvádí, že fenomenální skladatel si nechal odebrat sperma sedm let před svou smrtí v roce 2000. Tento cenný biologický materiál měl být použit pro oplodnění jeho tehdejší ženy Venduly Svobodové (44).

Od vedoucího Centra asistované reprodukce v porodnici U Apolináře Karla Řežábka dostal skladatel povolení, aby bylo sperma odebráno v pohodlí domova. Svoboda tak nemusel podstupovat nepříjemnou proceduru odběru někde v kumbálu nemocnice. Zkumavku pak přivezla do nemocnice osobně jeho manželka.

„V laboratorních podmínkách se vajíčka oplodní spermií a embryo se potom okamžitě přenese do dělohy,“ vysvětlil Blesku porodník Svobodových dětí, docent Calda. Přenosy byly provedeny celkem tři. První oplodnění se nesetkalo s úspěchem, ale poslední embryo se po dvou letech snažení uchytilo a Karlovi a Vendule Svobodovým se narodil syn Jakub.

Zbylé sperma geniálního umělce by mělo být uchováno v mrazících boxech. Podle odborníků by zde mělo vydržet až tři sta let. Ze zákona vyplývá, že žena může využít sperma po smrti dárce pouze v případě, že má písemný souhlas ověřený notářem.

Skladatelova žena nechtěla celou záležitost komentovat. „Nebudu vám k tomu nic říkat. Můj muž zemřel již před šesti lety,“ řekla deníku prezidentka nadačního fondu Kapka naděje. 

Jiří Čeladník , Super.cz

Zrušit