Vítězslav Vávra

Vítězslav Vávra Foto: ČTK / Ryšánek Marcel

Milenky neuměl spočítat. Vítězslav Vávra odhadoval, že jich měl kolem tisícovky, Špinarové zahnul už dva roky po svatbě

Holky z gymplu, Citronová holka, Dívka z heřmánkové návsi nebo Dívka Gloria – to byly zřejmě největší hity populárního hudebníka Vítězslava Vávry (16. 5. 1953-1. 7. 2021), k němuž neodmyslitelně patřilo dlouhé „háro“. V 80. letech byl skutečným idolem, kterému ženy i dívky ležely doslova u nohou.

Hudební kariéru zahájil Vávra na počátku 70. let 20. století v amatérské skupině Hills. V roce 1973 se stal spoluzakladatelem skupiny Ges. Poté pokračoval ve skupině Faraon jako hráč na bicí. Krátce nato se seznámil s Petrem Hannigem (77), který jej angažoval do své skupiny Maximum, a právě tento producent a hudební vydavatel v něm odhalil i pěvecké kvality. Vávra tak v jeho kapele zpíval sólově, ale měl i několik duetů s Lenkou Kořínkovou (67).

Bodoval i ve Slavíkovi

V roce 1983 se osamostatnil a založil uskupení Monogram. Vrchol popularity zažil Vávra právě v 80. letech 20. století, kdy nazpíval celou řadu tehdejších hitů. Byl často označován přídomkem „zpívající bubeník“ a natočil také čtyři dlouhohrající desky. V roce 1981 byl třetí v anketě Zlatý slavík.

Manželství na dálku

Vávra byl třikrát ženatý a měl dvě děti – z prvního manželství syna Filipa, ze třetího dceru Viktorii. Hudebníkovou druhou manželkou se v době jeho největší slávy stala ostravská zpěvačka Věra Špinarová (✝65), kterou si vzal po čtyřletém vztahu v roce 1984.

Pět let od smrti Věry Špinarové (✝65). „Malá velká žena“ a česká Janis Joplin koncertovala do poslední chvíle

V roce 1999 se rozvedli. Zpěvačka později v jednom rozhovoru přiznala, že se vůbec neměli brát – ona nemínila jít z Ostravy, on zase z Prahy, takže jejich 15leté manželství probíhalo převážně na dálku. A to nikdy nedělá dobrotu. Nepomohly ani společné hudební projekty, protože každý z nich měl jiné publikum.

Ženské ho naháněly

Sám Vávra také přiznal, že s věrností si nikdy hlavu nelámal a například Špinarové zahnul už dva roky po svatbě. Jeho životem prošla spousta žen. Zmínil také, že když jednou nemohl v noci usnout, zkoušel všechny své milenky spočítat, ale nedopočítal se.

Přitažlivý blonďák s modrýma očima měl tragický osud. Herec Ivan Luťanský (✝30) byl nejspíš zastřelen

Odhadoval, že jich mohlo být kolem tisícovky. Kamkoli s kapelou přijeli, před hotelem už čekaly davy fanynek, a to i v zahraničí. Všude měli žně, pouze v asijských zemích bývalého Sovětského svazu měli půst, protože tamní muslimky sex na jednu noc nikdy nepraktikovaly.

Po revoluci to Vávra zkusil i v politice – v roce 2010 kandidoval za stranu Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu. V roce 2013 se pokusil o hudební comeback, ale ten se nezdařil.

Na boj s nemocí mu nezbyly síly

V posledních letech svého života měl muzikant značné zdravotní problémy, potýkal se s artrózou. Byl také téměř imobilní a silně pohubl. Odešla od něj i třetí žena s dcerou.

Energická Slovenka, která zpívala s Karlem Gottem, byla na pódiu živel. Zákeřná rakovina ale byla nad její síly

Novinářům se svěřil, že se stěží doplazí do večerky vedle svého domu, kde si nakoupí jen to nejnutnější. Žil ze dne na den a není divu, že vyhublý a bez energie neměl nakonec dostatek sil na boj s nádorem plic. Kdyby se mu zákeřnou nemoc podařilo porazit, oslavil by v těchto dnech 70. narozeniny. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků