Jožku Černého dělí od narozenin Karla Vágnera pouhých 8 dní. Video: Miroslav Homola, Super.cz

VIDEO: To byl mejdan! Král lidovky Jožka Černý a mistr basů Karel Vágner slavili narozeniny

Hned dvojité narozeniny slavily z čtvrtka na pátek ve sklepě v Zaječí muzikantské legendy Jožka Černý a Karel Vágner. Oba spojuje nejen ročník a měsíc narození – březen 1942, ale také dlouhodobé kamarádství, láska k fotbalu a samozřejmě k muzice. Bardům, kteří si v duetu u cimbálovky vystřihli první „oslaveneckou“ píseň Mikulecká dědina, je dohromady 162 let.

Jejich vitalitu jim lze nejen přát, ale i trochu závidět, což také několikrát zaznělo od pozvaných zhruba tří desítek hostů. Byl mezi nimi například kanonýr Bohemians Vladimír Hruška, šéfkuchař Jaroslav Sapík, zpěvák Stanislav Hložek a řada dalších přátel.

Karel Vágner popsal tragické okolnosti, za kterých se s Hanou Zagorovou stali milenci

„O tom, že existuje nějaký Černý a je zpěvák lidovek, jsem se poprvé dověděl koncem roku jednaosmdesát. To jsem v Novém Bydžově, kam jsem jel na tenisový turnaj vezl v kočárku syna Jakuba, dnes známého rybáře, když z amplionu místního rozhlasu zazněla hodně nahlas písnička Když jsem išel z rána. Ten hlas mě sroloval ponožky a přibil k cestě. Šel jsem se na tamní národní výbor zeptat, odkud se ta píseň vzala. Řekli mi, že to hráli z tehdejší stanice rozhlasu Hvězda,“ vyprávěl Vágner, jak se rodilo letité přátelství s Černým.

„V Praze jsem navštívil rádio, prý je to jakýsi Jožka Černý, kterého znají především v brněnském studiu. Moje další cesta vedla do Supraphonu, kde jsme měli díky Holkám z naší školky a dalším písničkám Hanky Zagorové, které se prodávaly ve velkých nákladech, velmi dobré jméno i vztahy. Na moje doporučení s Jožkou natočili v Čejkovické hospodě první velkou desku. Jsem rád, že jsem se spletl, když jsem odhadoval, že se jí prodá aspoň dvě stě tisíc. Z Jožky se stal doslova fenomén a deska byla zlatá,“ zavzpomínal Vágner, který pak po roce 1989 vydal Černému dalších 17 desek.

Zarmoucený Karel Vágner na rozloučení s Hanou Zagorovou (✝75): Poprvé od smrti zpěvačky promluvil

Oba na svoje fotbalové umění pyšní chlapi se právě kvůli kopané často a rádi špičkují, a i když Vágner vstřelil za slavný klub osobností Amfora rekordních 278 gólů, jednu branku Jožínkovi, který má i přezdívku Žudro, bude vždycky závidět. Byl to gól v zemi, kde je fotbal nade vše – v Brazílii.

Tehdy, jak Jožka rád a trochu škodolibě připomenul, toužil Karel hodně tamním bývalým internacionálům dát branku. Ale nedařilo se. Pak však dostal míč na kopačku Černý. Byla prý to rána z dvaceti metrů a přímo do vinglu.

„Brazilci, kteří dobře znali z našeho mužstva Panenku, Hrušku či další se pak ptali, kdo že je ten drobný a šikovný chlapík že prý si ho nemohou z našeho fotbalu upamatovat,“ doplnil za oba vzpomínku Vágner, který ze společných vzpomínek sestavil knížku Jožka Černý, můj kamarád Žudro, kterou na oslavě narozenin také pokřtili. 

Miroslav Homola (Právo)


Časová osa článků