Oldřich Kaiser a Petr Nárožný ve filmu Já nejsem já

Oldřich Kaiser a Petr Nárožný ve filmu Já nejsem já Foto: Televize Seznam

Jeden mlel, druhý mluvil pomalu. Mezi Kaiserem a Nárožným došlo k pozoruhodné záměně

Situační komedie Já nejsem já (1985) vypráví o podivuhodné proměně, k níž dojde jedné noci za úplňku a pod vlivem alkoholu. V těle postaršího spořádaného dílovedoucího Záruby se najednou ocitne osobnost sňatkového podvodníka Majera a holohlavý morous si naopak užívá těla mladšího muže.

Nepochopitelná záměna se přirozeně stává zdrojem mnoha komických zápletek a situací. Happy end pak ústí do typicky pohádkového spravedlivého potrestání darebáka a zadostiučinění, kterého se dostane poctivému člověku.

Film, který uvidíte 16. března ve 20.15 h na Televizi Seznam, je založen na divácky vděčném obsazení Petra Nárožného a Oldřicha Kaisera do hlavních rolí. Partnerky obou povahově odlišných hrdinů si zahrály Eva Jakoubková (milující tlumočnice Kamila) a Jana Švandová (sexuální dračice Drahuše).

Kvůli bujnému poprsí se jako mladá hrbila. V tomto filmu ale mohla Jana Švandová ukázat víc

Scenárista se držel při zdi

Komedii o záměně identit natočil režisér Václav Vorlíček podle scénáře Václava Nývlta. Zajímavé je, že Vorlíčkovi zrovna tento titul k srdci příliš nepřirostl – scénář chtěl totiž obohatit o řadu humorných scén, ale Nývlt byl proti.

„A bohužel, autorovi se musíte podřídit,“ konstatoval později režisér. Divákům se ale snímek líbil – ostatně, v roce 1989 byl na portugalském festivalu Fantasporto nominován na Nejlepší film. A určitě osloví i současné publikum, už proto, že titulní dvojice Nárožný/Kaiser má co nabídnout a rozhodně nezklame.

Jeden mlel, druhý mluvil pomalu

Protože oba herci se museli vžít do kůže toho druhého, zhruba půl roku před natáčením se začali pravidelně scházet, aby se lépe poznali a odkoukali od sebe pohyby a gesta. Však si z nich také kolegové dělali legraci, že spolu tráví víc času než se svými drahými polovičkami.

Zklidni se, Dášo! Oldřich Kaiser se během rozhovoru pro Super.cz pustil do své manželky Vokaté

Půlroční příprava na natáčení se oběma kolegům vyplatila, co ale nezvládli, byla dikce a způsob mluvy toho druhého. Nárožný totiž mluvil strašně rychle, a tak se Kaiser při namlouvání postsynchronů nemohl trefit do jeho úst. A Kaiserova pomalá mluva zase nešla do pusy Nárožnému. Postsynchrony tak byly nakonec možná těžší než samotné natáčení.

Jednou pošuk, vždycky pošuk

Ačkoli Petr Nárožný nemá herecké vzdělání (vystudoval ČVUT v Praze), stal se jedním z našich nejvýraznějších herců. A přestože na divadle odehrál i řadu vážných rolí, filmoví diváci si ho zafixovali především jako výborného komediálního herce.

Královna (✝53) jeviště a charismatická dáma zemřela příliš brzy. Vztah se známým bouřlivákem i smrt, která vyvolává otázky

Sám Nárožný vysvětlil převahu komických úloh těmito slovy: „To je jednoduché. Ve filmu jsem začínal v roce 1974 postavou automobilového závodníka Volejníka v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje. Pan režisér Oldřich Lipský si přál, aby to byl zběsilý pošuk, skoro blázen. A když tímhle začnete a z filmu se stane hit, spadnete okamžitě do škatulky běsů, děsů. Po takovém filmu herci nikdo nedá roli svatého Václava,“ řekl v rozhovoru pro novinky.cz.

Umělec dvou tváří

O Oldřichu Kaiserovi se mluví jako o herci dvou tváří – předvádí skvělé výkony v komediálních titulech, je také zdatným improvizátorem, ale zároveň dovede s mimořádným citem ztvárnit vnitřní svět postav. Ve filmu odehrál množství různorodých rolí, v divadelním Studiu Ypsilon, založeném původně v jeho rodném Liberci, pak rozvinul svůj recesistický dar.

Proč měl Ladislav Smoljak problém s Luďkem Sobotou? Perličky z natáčení slavné komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!

A v tandemu s Jiřím Lábusem pozvedl také laťku českého humoru (Možná přijde i kouzelník, Ruská ruleta a rozhlasová Tlučhořovic rodinka). Perlička na závěr: právě po tomto herci je pojmenován druh střevlíka (Cychrus kaiseri), kterého objevil společně s entomologem a neurochirurgem Vladimírem Benešem v létě 2004 v Asii. 

Televize Seznam


Časová osa článků