Jana Romanová a Raoul Schránil

Jana Romanová a Raoul Schránil Televize Seznam

Popálená chodidla i kolaps z vedra: Natáčení slavné komedie si vybralo svou daň

Čeští režiséři, kteří mohli za nacistické okupace ještě pracovat, hledali vhodná témata a formu, jak oslovit domácího diváka a současně posílit i jeho národní a mravní vědomí. Byla to především díla českých klasiků, historické náměty, ale i snímky, které zdůrazňovaly základní mravní hodnoty lidského života: porozumění, pomoc, laskavost, lásku. K takovým patří i romantická komedie Nebe a dudy, kterou v roce 1941 natočil zkušený režisér Vladimír Slavínský. Na tento sympatický počin protektorátní filmografie se můžete těšit 28. února ve 20.15 h na Televizi Seznam.

Role šité na míru

Hrdinou příběhu je zapšklý a nepřístupný továrník Rudolf Bartoš (Jaroslav Marvan), který změní svůj pohled na svět po setkání s dobrosrdečným skalákem Antonínem Fáberou (Jindřich Plachta). Právě v roli prostého, láskyplného muže z lidu mohl Plachta osvědčit herecké kvality, díky kterým byl u diváků mimořádně populární už od 20. let. Zamilovaný pár z opačných stran společenské barikády – Bartošova synovce Oldřicha a Fáberovu dceru Anči – ztvárnili Raoul Schránil a Jana Romanová.

Poznáte oblíbeného milovníka? Odmítl se vyspat s nejprostopášnější českou herečkou a zažil i vězení

Miláčkové publika

„Nám je to jedno, nám je to jedno, my peníze nemáme. Ten, kdo má peníze, ten má hezkou paní a ten, kdo je nemá, ten mu chodí za ní. Nám je to jedno, nám je to jedno, my peníze nemáme,“ zpívají v jedné scéně Fáberovi malí synovci Tonda a Vašek, které hráli Jiří a Lumír Blahníkovi – synové hudebního skladatele Františka Blahníka.

Role roztomilých čtyřletých sirotků ale nebyla filmovým debutem těchto talentovaných kloučků. Už o rok dříve se objevili v dramatu Pro kamaráda, ovšem poté, co si zahráli ve filmu Nebe a dudy, se z nich stali miláčkové publika.

Mnohý divák dodnes uroní slzu u scény, kdy přebarvili kozu Jůlinku na zebru. Za zmínku stojí, že kluci zdědili po otci především hudební nadání (Lumír uměl hrát výborně na akordeon, Jirka krásně zpíval), v tom výtvarném zrovna nevynikali. Proto jim musel štáb na kozí srst předkreslit čáry, aby věděli, kam mají na zvíře správně mířit štětcem.

Krásná herečka sbalila slavného mamánka. Po svatbě ale emigrovala a manželství se rozpadlo

Herce potrápilo vedro

Natáčení v exteriérech bylo hodně náročné – panovala letní vedra, která si také vybrala svou daň. Kluci Blahníkovi si v lomu popálili chodidla, protože na place chodili bosi a země byla značně rozpálená. Snad i jako bolestné dostali pak od představitele továrníka Bartoše darem boty a kožený míč. Sám Jaroslav Marvan jednou z velkého horka zkolaboval. Maminka Blahníková mu pak na osvěžení nabídla rajčata, která přinesla dvojčatům jako svačinu.

Kluci Blahníkovi byli opravdu talentovaní, ale další filmovou příležitost pak získal již jen Lumír, a to jako patnáctiletý, když ztvárnil učně Frantu Gavlase v dramatu Milujeme (1951). Každopádně svůj talent využili jinak a vystupovali pak v kabaretech, po estrádách a ve varieté.

Fáberova chaloupka byla filmařskou rekvizitou postavenou v ateliérech, Bartošova vila stojí v obci Jíloviště. Kostelík, kam chodil Fábera s dcerou Anči, se nachází v obci Trnová. Točilo se také v Týnci nad Sázavou a v lomu ve Slivenci. 

Super.cz


Časová osa článků