Markéta Irglová popsala svůj život na Islandu. Super.cz

Co všechno nevíte o Markétě Irglové: Držitelka Oscara popsala život na Islandu. Zimu bez vitaminu D a speciální lampy nezvládla

Život rodačky z Valašského Meziříčí se změnil, když v roce 2008 získala spolu s tehdejším partnerem Glenem Hansardem Oscara za hudbu ke snímku Once. Markéta Irglová procestovala celý svět, a nakonec zakotvila na Islandu, kde žije s manželem a třemi dětmi.

Do Česka ovšem jezdí pravidelně za rodinou, loni na festivalu Colours of Ostrava představila i svoji novou desku. "Paradoxně koncertuji častěji v Česku než na Islandu. Tam jsem měla koncert naposledy před osmi lety, když mi vyšla minulá deska. Na letošek ale nějaký chystám. Máme tam krásný sál i skvělou filharmonii," řekla Super.cz Markéta.

Ta se dostala mezi pětici finalistů, kteří bojovali o možnost reprezentovat Českou republiku na Eurovizi. Neuspěla, stejně jako před časem na Islandu, kde také postoupila do finále. "Ale obojí byla úžasná zkušenost a napojila jsem se na hudební dění," míní Irglová, která neznala ani své kolegy z finále.

Markéta Irglová je šťastnou trojnásobnou maminkou: Má kouzelného chlapečka

Povídali jsme si i o Islandu, který se stal jejím druhým domovem. Má tam své studio, a hlavně tam vychovává své tři děti, dceru Árveig a syny Eyvindura Högniho a Fróðiho, které má s manželem Sturlou Miem Thorissonem. Jak je vlastně oslovuje ona, a hlavně čeští prarodiče? "Máme to zjednodušené a ta jména jsme si počeštili, když se bavíme česky. Via, Eyvy a Frody," vysvětlila Markéta, u níž doma se mluví střídavě anglicky, česky a islandsky. I touto řečí už mluví plynně.

Držitelka Oscara složila hudbu k české romantické komedii: Zazní tam i tahle krásná píseň

V našem videu nám popsala svůj život i to, co jí na Islandu vyhovuje, a naopak chybí. A svěřila se také, jak snáší islandskou zimu, kdy slunce vysvitne jen na pár hodin denně. "Člověk si zvykne. Musí brát vitamin D, aby se udržel nad vodou. Taky máme různé lampy, které nám pomáhají přes den," vysvětlila. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků