Jana Preissová slaví 75.

Jana Preissová slaví 75. Foto: Milan Malíček, Právo

Stále šarmantní Jana Preissová slaví půlkulatiny. S manželem je šťastná 56 let. Jaký má recept na krásný vztah?

Kdyby někdo připravoval seznam našich nejkrásnějších hereček, Jana Preissová (*7. 2. 1948) by v něm zcela jistě obsadila jednu z předních pozic. Křehká plavovláska, kterou máme všichni zafixovanou jako Vaškovu maminku z divácky oblíbených komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), na sebe strhla pozornost už ve svém filmovém debutu Rozmarné léto.

S manželkou Janou měli malou studentskou svatbu. Charizmatický Viktor Preiss je s ní šťastný už 55 let

V kultovním snímku Jiřího Menzela (✝82) hrála (tehdy ještě pod svým dívčím jménem Drchalová) krásnou provazochodkyni Annu, která okouzlí všechny hlavní aktéry příběhu: majitele lázní, abbého i majora ve výslužbě. Svým půvabem okouzlila ale i všechny filmové diváky. Je proto s podivem, že navzdory přitažlivé tváři a nesporným hereckým kvalitám se Preissová objevila jen v několika celovečerních filmech. Mnohem víc příležitostí jí nabídla televizní obrazovka.

Milované divadlo

Její prioritou bylo ale vždycky divadlo. Byla proto ráda, že její touhu po dramatických a charakterních rolích vyslyšelo Divadlo Na zábradlí, kam nastoupila v roce 1970 hned po absolutoriu na DAMU. Na této scéně působila dvacet let a excelovala zde mj. jako Grušenka v Bratrech Karamazových, Máša ve Třech sestrách či Lady Macbeth.

Po letech společně na akci: Podívejte se, jak se k sobě tulili manželé Jana a Viktor Preissovi

Poté přešla do činohry Národního divadla, kde během více než tří desítek let ztvárnila řadu zajímavých postav, ať už je to Pearceová ze Shawova Pygmalionu, Raněvská v Čechovově Višňovém sadu, titulní Marie Stuartovna v Schillerově tragédii či kněžna Zaháňská v adaptaci Babičky Boženy Němcové aj. Letos v květnu se Preissová objeví v premiérové novince Nebezpečné známosti.

Mohla z ní být letuška

Oblíbená herečka se narodila v Plzni, dětství ale strávila v Rokycanech. V jednom rozhovoru na sebe prozradila, že hrát začala ještě dříve, než se naučila chodit. Rodiče totiž ochotničili a brali ji na každé představení. Hraní ji sice bavilo, ale o divadle jako o profesi neuvažovala. Spíš ji lákal balet nebo archeologie. Také chtěla být letuškou, a přihlásila se proto na jazykovou školu. Na DAMU to šla jen zkusit – a vyšlo to hned napoprvé.

Láska na celý život

Přijetí na školu s maminkou oplakala. Ani jedna z nich si neuměla představit, jak bude v Praze žít a jak si v ní poradí. Poradila si dobře. Úspěšně vystudovala, a během studií se navíc dala dohromady se svým budoucím manželem Viktorem Preissem (75). Vzali se, když byla ve čtvrtém ročníku, a protože měli oba tehdy hluboko do kapsy, byli živi hlavně z těstovin, které servírovali v krabicích od filmů. Jejich manželství, ze kterého vzešli dva synové, překonalo všechny překážky, jež jim život stavěl do cesty, a trvá dodnes.

Zajímavosti ze Stoličky a Polepšovny: Dramatický pád ze skály, brepty Tomáše Holého i Viktor Preiss jako chůva

„Už když jsme se brali, bylo nám jasné, že to bude na celý život,“ řekla Preissová v rozhovoru pro novinky.cz. Ostatně o tom svědčí i to, že si jako jedna z mála hereček nechala po svatbě změnit i příjmení. Na manžela nedá dopustit – je podle ní šikovný, zručný a starostlivý, zkrátka je tím nejlepším, co ji v životě potkalo. Navíc se z něj stal i skvělý dědeček a všechna jejich vnoučata ho zbožňují. S manželem se ráda směje a mají si pořád o čem povídat. Tento fotogenický, a navíc dobře sehraný pár chtěli režiséři zcela pochopitelně obsazovat společně i do filmů a inscenací. To se ale Preissové moc nezamlouvalo – mívala pocit, že jim diváci prostřednictvím rolí nahlížejí do soukromí.

Herečka oslaví v těchto dnech půlkulatiny a při té příležitosti se sluší také trochu bilancovat. Můžeme jí ale přenechat slovo: „…největší životní úspěch je, jak už jsem naznačila, moje rodina. A také to, že se nemusím za nic stydět,“ řekla také v rozhovoru pro novinky.cz. K tomu se dá dodat snad jen jediné – ať má Jana Preissová stále spoustu důvodů ke spokojenosti a k radosti. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků