Jana Kratochvílová je známá především svými bizarními kostýmy...

Jana Kratochvílová je známá především svými bizarními kostýmy... Herminapress

Královna extravagancí slaví 70. Podívejte se, jak Jana Kratochvílová vypadala bez bizarních kostýmů

Vždycky se o ní mluvilo a psalo jako o rebelce naší hudební scény. Zpěvačka, skladatelka a textařka Jana Kratochvílová (*14. 1. 1953) vyniká totiž nejen nezaměnitelným hlasem neuvěřitelného registru od něžného sopránu po metalové hloubky, ale také extravagancí, a to jak ve vystoupeních, tak kostýmech a líčení. Svým spontánním projevem často předbíhala dobu a značně provokovala minulý režim.

Vždy jí bylo všude plno

Hudbu milovala už jako malá, a tichá holčička prý nikdy nebyla. „Když máte tři bratry, početnou rodinu, tak se musíte rvát o slovo a já byla opravdu hlučná,“ svěřila Kratochvílová v rozhovoru pro Český rozhlas. „Neustále jsem skákala, tancovala, malovala, zpívala, někde běhala. Vzpomínám si, že v první třídě jsem po cestě do školy a ze školy nenechala ani jeden kandelábr ani jedno zábradlí v klidu… Třeba jsem půl kilometru domů dělala hvězdy.“

Blízké setkání třetího druhu: Nejšílenější česká zpěvačka si přes pusu nasadila cedník a sdělila lidstvu tohle potrhlé poselství

Ve výstřednostech ji podporovala i maminka: „Dělala mi třeba ty sítě jako oblečení, chodila jsem jako chytrá horákyně. Když jsem si začala motat z vlasů copánky, tak lidi přecházeli na druhou stranu ulice a plivali na mě,“ vzpomínala také umělkyně, kterou proslavily hity V stínu kapradiny, Dlouhá bílá žhoucí kometa nebo Publikum tvé jsem já.

Jak vznikl název kapely Heval

Jana Kratochvílová začala velmi brzy zpívat i skládat a díky svému jedinečnému hlasu měla před sebou skvělou kariéru. Začínala s Country Beatem Jiřího Brabce, zpívala u Petra Hanniga, Josefa Laufera, s Jazz Q Martina Kratochvíla a Kroky Františka Janečka. V roce 1979 založila vlastní blues-rockovou skupinu Motor. Od roku 1981 zpívala s kapelou Heval, která se průkopnicky věnovala kombinaci rocku a reggae.

Jana Kratochvílová nezklamala: Na koncertě kázala o vesmírné harmonii se stříbrným jelenem na hlavě

Soudruzi si tenkrát mysleli, že jde o přesmyčku jména Havel, který byl tou dobou zrovna ve vězení. Tomu se Kratochvílová v jednom rozhovoru vysmála a zdůvodnila, jak toto jméno vzniklo – šlo o spojení jmen psa Hektora a kočky Valérie. Protože i jejich hudební styl byl prý takový „kočkopes".

Domů už ji nepustili

Není divu, že režim jí házel klacky pod nohy, a nakonec ji donutil emigrovat. V roce 1983 odjela s kapelníkem Hevalu Pavlem Trnavským reprezentovat republiku na hudební soutěž Castlebar Song Contest Festival do Irska. Bylo jim sice divné, že s nimi nikdo další nejede, ale důvod jim došel až na místě – zpátky domů už nesměli. V Československu mezitím zrušili plánované koncerty a rozhlásili, že Kratochvílová emigrovala. V cizině tedy musela zůstat, protože po návratu by ji čekaly jen problémy a tresty.

Je pořád svá

To, že ji režim „vystrnadil" z republiky, nesla Kratochvílová těžce, nikdy ale nezatrpkla. Do republiky se dnes vrací a pořád je svá. Nejraději jí jenom ovoce, nikdy nechodí k doktorům a nebere žádné léky. Léčí se sama, mluví se svými buňkami a imunitním systémem, odstraňuje negativní myšlenky a transformuje je na pozitivní.

Je to ještě homo sapiens? Rozhovor se známou zpěvačkou jen pro silné povahy

Pořád je to rebelka, která se nápadně obléká, a někdy má prý pocit, že přišla z budoucnosti. „Já si někdy připadám, že jsme doslova cestovatelé v čase a prostoru. Protože se nám dějou podivný věci. Mám pocit, že funguje ta kvantová fyzika. Že někdy můžeme vlítnout do toho paralelního vesmíru,“ řekla dále v rozhovoru pro Český rozhlas. Každopádně podle běžného kalendáře oslaví Jana Kratochvílová v sobotu 70. narozeniny. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků