František Smolík a Ladislav Pešek v pohádce Obušku, z pytle ven!

František Smolík a Ladislav Pešek v pohádce Obušku, z pytle ven! Televize Seznam

Chamtivého hostinského trestal v populární pohádce obušek. Příliš kruté, psala tehdy kritika

I letošní Vánoce si můžete zpříjemnit oblíbenou pohádkovou klasikou Obušku, z pytle ven! (1955), kterou uvidíte na Televizi Seznam 26. prosince v 18.45 hodin.

Lidovým hrdinou vyprávění je chudý, poctivý muzikant (Ladislav Pešek) se zlatým srdcem, který se podělí o poslední kousek chleba s neznámým stařečkem (František Smolík). Ten mu za odměnu věnuje kouzelný ubrousek, který prostírá na požádání, a zlatonosného oslíka. Jenže o tyto vzácné dary ho připraví chamtivý hostinský (Josef Beyvl). Muzikantovi naštěstí pomůže třetí stařečkův dar…

Režisér byl spjat hlavně s divadlem

Film natočil režisér Jaromír Pleskot, který své profesní aktivity spojoval především s divadlem. Jen v činohře Národního divadla, kde působil v letech 1957-1988, nastudoval téměř čtyřicet inscenací, v některých se objevil i jako herec. Soustředil se zejména na klasiku a nové zahraniční texty. V sezóně 1990-1991 zastával funkci ředitele pražského Divadla E. F. Buriana a režíroval pohostinsky i v řadě dalších pražských i mimopražských divadel.

Průšvihář Čuřil z filmu Škola základ života: Miloval jinou, ale vzal si bláznivou fanynku, která mu hrozila sebevraždou

„Ke komediantům jsem šel z přesvědčení, že má divadlo nějakou společenskou funkci a že taky může aspoň trošku přispět k polidštění člověka. Divadlo by mělo léčit,“ řekl Pleskot, který uspěl i jako filmový režisér. Ve své filmografii má kromě pohádky Obušku, z pytle ven! i oblíbenou dívčí podívanou Robinsonka (1956) či čapkovské životopisné drama Člověk proti zkáze (1989).

Scenárista Brdečka se nestačil divit

Scénář k pohádce napsal Jiří Brdečka, který je podepsán také pod slavnou westernovou parodií Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) nebo skvělou parodií na rodokapsy Adéla ještě nevečeřela (1977).

Kaskadér v bezvědomí a filmový záporák s pořezanou hubou. Natáčení slavné komedie byla pěkná divočina

Podle Brdečkova scénáře měl mít film Obušku, z pytle ven! jen půlhodinovou stopáž. Scenárista pak nedokázal skrýt svůj údiv a rozhořčení, když se dozvěděl, že film má 70 minut. Režisér Pleskot přitom žádné nové scény nevymyslel, ty původní jen o něco protáhl.

Místo trpaslíka došlo na obušek

Chamtivého hostinského si měl vzít místo kouzelného obušku do parády malý a chytrý trpaslík. Animátor Karel Mann pak ale vytvořil obušek, se zřetelnější mimikou a grimasami, které jsou vidět hlavně ve scéně, kdy trestá lakomého krčmáře. Přestože na tuto scénu se všichni pokaždé těšíme, v době vzniku filmu kritika psala, že je příliš krutá a naturalistická.

Nejvděčnější filmová role

Představitel vykutáleného hospodského Josef Beyvl vstoupil na divadelní prkna již v dětském věku navzdory otcovu zákazu. Během svého hereckého zrání prošel 19 kočovnými společnostmi. Bezmála třicet let profesní kariéry pak strávil v Městských divadlech pražských, kde patřil k nejpopulárnějším hercům.

Chamtivý hostinský z pohádky Obušku, z pytle ven! Proč odmítl hrát v Šíleně smutné princezně?

Svou polohu našel zejména v bodře komických úlohách, které podtrhovala jeho menší zavalitá postava. Ve filmu získával menší, ale přesto výrazné role odpovídající jeho naturelu. Hospodského šizuňka ztvárnil Beyvl naprosto nezapomenutelným způsobem a bezesporu jde o jeho nejznámější filmovou postavu. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků