Eva Romanová a Pavel Roman patřili ke krasobruslařské špičce.

Eva Romanová a Pavel Roman patřili ke krasobruslařské špičce. Foto: ČTK / Švorčík Věněk

Slavnému krasobruslaři (✝29) se stala osudnou rychlá jízda. Zabil ho náraz do stromu

V 60. letech se o této krasobruslařské sourozenecké dvojici všude mluvilo a psalo jako o „našich dětech“. Evu (*27. 1. 1946) a Pavla (25. 1. 1943-31. 1. 1972) Romanovy milovala tehdy celá republika. Aby také ne – „naše děti“ jí dělaly jen radost. Krasobruslařský pár se stal celkem čtyřikrát mistrem světa v tancích na ledě (v letech 1962 až 1965) a dvakrát též mistrem Evropy (1964 a 1965).

Buď spolu, nebo ani jeden

Když získali první titul mistra světa, bylo Evě 16 a Pavlovi 19 let. Byli krásní, sympatičtí, u nohou jim ležel celý svět. Ke krasobruslení je přivedl otec, který záhy zjistil, že starší Pavel se pro tento sport přímo narodil.

Tahle trojice tvořila slavné hudební těleso: Ladislav Štaidl (✝75) s bratrem Jiřím (✝30) a Karlem Gottem (✝80) na archivní fotce

O talentovaného mladíka projevili v bruslařském klubu okamžitý zájem a záhy k němu chtěli přidat nějakou dívku. Proti tomu se tehdy ale ohradil otec – buď bude bruslit v páru se sestrou Evou, nebo s nikým. Jenže zatímco Pavel byl skokansky nadaný, Eva tento dar neměla. Měla však skvělý hudební sluch, a tak je otec přesvědčil, že budou dělat sportovní dvojici.

Znali jen dril a odříkání

Ambiciózní otec chtěl pro své děti to nejlepší a svěřil je do péče vyhlášené trenérky Míly Novákové, která vychovala i slavnou „královnu piruet“ Hanu Maškovou (✝22). Nováková brala všechny své svěřence tak trochu jako vlastní děti a prožívala s nimi všechny jejich úspěchy i případné karamboly. I proto její svěřenci předváděli na ledě obdivuhodné výkony a publikum je zbožňovalo.

Krásná česká krasobruslařka (✝22) zahynula při autonehodě. Brzy ji následovala i její láska

Krasobruslařský trénink se nesl ve znamení velkého drilu a odříkání. Budík zazvonil ve čtyři hodiny ráno a ve 4.20 už oba sourozenci seděli v tramvaji a jeli na trénink na Štvanici. Odtud pak odcházeli do školy. Jindy bruslili na zamrzlé Vltavě pod Mánesem, kam otec nosil gramofon – tehdy ještě na kliku. Nebo jezdili na noční tréninky do Mladé Boleslavi, odkud se vraceli brzy ráno dělnickým vlakem do Prahy.

V nejlepším se má přestat

Eva Romanová byla precizní, něžná a dodávala jejich tancům dívčí půvab. Její bratr Pavel byl tak trochu divoch, který se později zbláznil do motorek a rychlé jízdy. Na ledě se jim dařilo mimořádně, sbírali jednu medaili za druhou, ale po vítězství v americkém Colorado Springs v roce 1965 se sami sebe ptali: „A co dál?“ Všechny pomyslné sportovní vrcholy už totiž zdolali (tance nebyly až do roku 1984 součástí olympijských her).

Kdyby mohl, tak i kojí. Bývalý krasobruslař a účastník StarDance si rodičovství užívá: Mrkněte na jeho krásnou rodinku

Sportovní scénu tedy opustili jako neporažení světoví šampioni a probírali se nabídkami z profesionálních ledních revuí. Nakonec se rozhodli pro Holiday on Ice, která každý druhý rok hostovala v Praze.

Osudová jízda

V revue se oba zamilovali. Pavel Roman se oženil se Švýcarkou Sonjou Grand a v roce 1971 se s ní odstěhoval do amerického státu Tennessee. Jak známo, miloval rychlou jízdu a láska k motorům ho o rok později stála život.

Dana Morávková oživuje svou dávnou lásku. Po letech vystoupila na ledě

Jednoho večera vyrazil na pomoc kamarádovi, který potřeboval spravit auto, ale na prašné silnici dostal smyk a narazil do stromu. Zranění bylo fatální. „Bohužel, Pavel jezdil až příliš rychle,“ potvrdila jeho sestra. „Maminka mu vždycky říkala: Pavlíku, ty se mi jednou zmrzačíš. A on jí odpovídal: To ne, když už, tak se zabiju.“ Mimochodem, přesně dva měsíce poté vyhasl život další krasobruslařské hvězdy Hany Maškové – i ta zahynula při tragické autonehodě.

Stále aktivní Eva

Eva Romanová se provdala za Brita Jacka Grahama a postupně s ním chovala koně, vedli domov důchodců, starali se o farmu, projeli v obytňáku Ameriku, zvelebili statek v Lipnici na Rokycansku a po úmrtí Eviny maminky v roce 2005 se přestěhovali natrvalo do Anglie. Manžel, se kterým Eva Graham strávila krásných 46 let, zemřel v roce 2014 a ona se teď věnuje hlavně kreslení. K tomu chodí pětkrát týdně plavat, hraje tenis, stará se o velkou zahradu a skleník. Pokračuje také v manželově velké zálibě – chovu okrasných holubů. Krasobruslení pověsila na hřebík už dávno, nicméně oblíbila si bruslení na in-linech. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků