Magda Vášáryová a Ivan Palúch

Magda Vášáryová a Ivan Palúch TV Nova

Princ Bajaja neměl na růžích ustláno. Komunisté mu zakázali hrát, dceru neviděl 17 let a pak jí vůbec nerozuměl

Nejen pamětníci se letos mohou těšit na další velkou pohádkovou klasiku Prince Bajaju. V roce 1971 ji natočil režisér Antonín Kachlík (✝99), v jehož filmografii jsou pohádky spíše neobvyklým žánrem.

V tomto případě se opíral o skvělý scénář dramatika Františka Pavlíčka (✝80). Ten byl ale tou dobou na seznamu zakázaných autorů, a tak byl v úvodních titulcích skryt pod jménem kolegyně Evy Košlerové. Mimochodem, Pavlíček se zasloužil o dva roky později i o scénář Tří oříšků pro Popelku (a ani tentokrát nemohlo být jeho jméno zveřejněno).

Co nevíte o slavné Pyšné princezně? Proč král Miroslav v zahradě „močil“ a komu přebral Krasomilu?

Hrdinou populární pohádky je mladý princ, který se po smrti rodičů vydává do světa na zkušenou. Při svém putování se seznámí s kouzelným mluvícím koněm a zamiluje se do krásné princezny Slavěny. Moudrý kůň Bajajovi v mnoha situacích poradí, ale některým dramatickým momentům musí hrdina čelit sám.

Musí se například utkat s drakem, který žádá princeznu, nebo zničí celé království. Klacky pod nohy hází Bajajovi také podlý Černý rytíř. V době svého vzniku působila pohádka místy až strašidelně, dnešní „otrkanější“ děti, zvyklé na počítačovou animaci, budou nejspíš nad věcí.

Nešlo o žádnou „kašírku“

Bajaju ztvárnil pohledný slovenský herec Ivan Palúch (✝75), kterého do češtiny nadaboval Petr Štěpánek (74). Sympatická tvář a urostlá postava ale nebyly jedinými důvody pro jeho obsazení – Palúch jezdil výborně na koni a role si žádala opravdu zkušeného jezdce. Nebezpečné bylo i samotné natáčení, protože bojové scény se točily se skutečnými zbraněmi.

Zajímavosti z legendárních Tří oříšků: Popelka mohla být blond, zasněžená krajina páchla rybinou

„V Bajajovi se dělaly akrobacie, šermířské efekty s originálními zbraněmi. Ty obouručky, s kterými jsme se bili, vážily dvacet kilo. Jízda na neosedlaném koni nebyla také žádná legrace. Nebyl to valach, ale hřebec. Když ho máte přivézt před kameru na centimetr přesně a všude okolo jsou světla, která mu svítí do očí, jsou to celkem nervy,“ zavzpomínal herec v rozhovoru pro deník SME.

Bajajův smutný osud

Palúch který točil hodně i v zahraničí, měl našlápnuto ke světové kariéře. Jenže v roce 1969 mu soudruzi oznámili, že do ciziny už jezdit nebude, a kariéra evropské hvězdy tak skončila ze dne na den. Podobný osud jej potkal o několik let i na domácí scéně. Jeho veřejně proklamované postoje k sovětské okupaci, emigrace bývalé ženy s dvouletou dcerou Markétou a v neposlední řadě i přátelství s osobnostmi, které byly režimu nepohodlné, vyústily v roce 1974 v zákaz hrát v divadle, filmu a v televizi.

Představitel (✝55) gangsterů měl nevšední život. Komunisté ho zavřeli do žaláře, oblíbený herec pak kopal hroby

Umělec, který se slunil v záři reflektorů v Cannes, se náhle musel spokojit s pár roličkami epizodního, dokonce až komparzního charakteru ročně. Když se pak Palúch setkal v roce 1990 po dlouhých 17 letech s dcerou, se smutkem zjistil, že se s ní nedomluví – Markéta hovořila německy, on ale nikoli.

Legendární správcova Maryška

Roli Slavěny režisér svěřil tehdy velmi populární slovenské herečce Magdě Vášáryové (74), která zazářila i v mnoha českých filmech. Za všechny připomeňme legendární Postřižiny (1980), ve kterých naprosto nezapomenutelně ztvárnila půvabnou manželku správce městského pivovaru s obdivuhodným apetitem. Vášáryová se po roce 1989 začala věnovat politice, je také aktivní publicistkou a po herecké kariéře se jí rozhodně nestýská. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků