Ivan Trojan a Jiří Dvořák v pohádce Anděl Páně

Ivan Trojan a Jiří Dvořák v pohádce Anděl Páně Česká televize

Na nových štědrovečerních pohádkách diváci nenechají nit suchou. Dvě z nich ale trhaly rekordy a diváci je milují

Filmové pohádky patří k fenoménům českých Vánoc. Jenže diváci jsou tak trochu zmlsaní a nad mnohými novinkami ohrnují nos s tím, že dřív se točily mnohem lepší příběhy. Jsou tu ale i výjimky, ke kterým patří i pohádka Anděl Páně, kterou v roce 2005 natočil režisér Jiří Strach (49).

Při režisérovi stáli všichni svatí

Nešikovný anděl Petronel v podání Ivana Trojana (58), který za doprovodu poťouchlého čerta Uriáše (Jiří Dvořák, 55) musí během jediného dne napravit alespoň jediného hříšníka, přirostl divákům okamžitě k srdci. Vtipné, a místy i dramatické vyprávění natočil režisér v zimních exteriérech i reálech několika hradů či zámků, které vedle skvělého scénáře a vynikajících hereckých výkonů tvoří významnou „přidanou hodnotu“ snímku.

Bude Anděl Páně 3 plný návykových látek a násilí? Režisér Strach se oprávněně rozčílil a vyděsil fanoušky!

Hrad Kašperk, ve kterém sídlil hrabě Maxmilián (David Švehlík, 50), si filmaři vybrali i proto, že jde o jeden z nejvýše položených hradů v Česku. Doufali, že tam bude sněžit. „Sníh napadl asi čtyři hodiny před první klapkou, všichni svatí nade mnou drželi ochrannou ruku,“ zmínil Jiří Strach v jednom rozhovoru. Scény v komnatách se točily na hradě Český Šternberk, některé záběry byly pořízeny na Křivoklátě a Špičáku.

V nejlepším se má přestat. Anebo ne?

Pohádka, kterou Česká televize odvysílala poprvé v roce 2006, okamžitě trhala rekordy. Premiéru tehdy sledovalo přes 2,5 milionu diváků a lidé si ji oblíbili natolik, že si bez ní Vánoce už nedokážou téměř představit.

Co nevíte o slavné Pyšné princezně? Proč král Miroslav v zahradě „močil“ a komu přebral Krasomilu?

Nevídaný úspěch Anděla Páně si žádal pokračování, ale dobře víme, jak to s některými filmovými „dvojkami“ dopadlo. Většinou totiž platí rčení, že v nejlepším se má přestat. Pokud „jednička“ nastaví laťku hodně vysoko (a to se v tomto případě stalo), pokračování většinou skončí neslavně.

Svatí podle jmen

Režisér Strach proto nikam nespěchal a do Anděla Páně 2 se pustil až po 11 letech. Do snímku obsadil opět nejen představitele hlavních rolí Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka, ale také Pána Boha (Jiří Bartoška, 75) a pannu Marii (Klára Issová, 43).

Tenhle muž (✝79) byl otcem českých pohádek. Ale i Pyšná princezna se rodila v bolestech

A v chóru se opět objevili známí herci, jejichž křestní jména se shodují se jmény svatých. Josef Abrhám (✝82) tak hrál sv. Josefa, Veronika Žilková (61) sv. Veroniku, Martin Huba sv. Martina (79), Matěj Hádek (47) sv. Matěje, Lucie Bílá (56) sv. Lucii atd.

Nebesa byla skoupá

Jenže zatímco při natáčení „jedničky“ drželi nad režisérem ochrannou ruku všichni svatí, na přelomu let 2015/2016 tomu tak – alespoň co se sněhu týče – nebylo. Nebesa byla na nadílku skoupá, a aby se Petronel s Uriášem mohli prohánět bílými uličkami Českého Krumlova, museli filmaři koupit kila umělého sněhu. Na dosněžování spotřebovali nakonec 250 velkých pytlů papírové drti!

Hodně drahé jablíčko

Ještě větší problém představovalo jablko ze Stromu poznání, které Petronel upustil na zem mezi běžné smrtelníky. Kvůli jednomu jedinému jablíčku jich totiž filmaři museli nakoupit 750 kilo a mezi nimi pak vybrat ta, která byla velikostí, tvarem i barvou stejná.

Mlynáře Máchala utýrala v pohádce S čerty nejsou žerty manželka. Herec se ve skutečnosti nedožil ani premiéry

Nešlo přitom o žádnou levnou záležitost, ale o červenou odrůdu Pink Lady, která stojí násobně víc než běžné druhy jablek. Rekvizitáři měli plné ruce práce i se sháněním šicích strojů z 19. století.

Bude i „trojka“?

Film šel do kin v roce 2016, kde ho zhlédlo 1,3 milionu diváků. Svou televizní premiéru si odbyl o Vánocích 2017 a tehdy si ho nenechaly ujít tři miliony diváků. Anděl Páně 2 se tak stal nejen nejsledovanějším pořadem roku, ale i nejsledovanější pohádkou za posledních patnáct let, což byl opravdu mimořádný úspěch.

Kritika vánoční klasiku ztrhala, do kin na ni přišlo 6 milionů lidí. Princezna pod šaty skrývala sladké tajemství

Teď tedy nezbývá než doufat, že režisér Strach natočí i třetí díl. On sám v rozhovorech totiž přiznal, že si s touto myšlenkou pohrává. „Já šalamounsky říkám, že trojka Anděla Páně je v Božích plánech. Nad tímto filmem držel Pán Bůh sám ochrannou roku…“ zažertoval režisér v pořadu Blízká setkání Českého rozhlasu Dvojka. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků