Michael Beran, Kristýna Badinková Nováková a Ondřej Brousek ve filmu Pelíšky

Michael Beran, Kristýna Badinková Nováková a Ondřej Brousek ve filmu Pelíšky Česká televize

Kultovní komedie Pelíšky nesmí o Vánocích chybět. Co dnes dělají představitelé dětských rolí Uzlinka a Michal?

I o letošních Vánocích se můžeme těšit na komedii Pelíšky, která patří už dávno k rodinnému stříbru a jen málokterý divák si ji nechá ujít. Všechny scény, postavy i lokace jsou natolik věrohodné a „ze života“, že se pamětníci okamžitě vrátí do konce 60. let.

Scenárista Petr Jarchovský (56) se inspiroval vlastními rodinnými vzpomínkami a motivy z knihy Petra Šabacha (✝66) Hovno hoří. Své zážitky připojil i režisér Jan Hřebejk (55), který na Pelíšky myslel už v době, kdy točil svůj debut – dejvický muzikál Šakalí léta (1993). Pro nový projekt se mu podařilo dát dohromady mimořádně silnou hereckou sestavu.

Pikantnosti z komedie Pelíšky: Dušek se chtěl před Holubovou svléknout do naha, vlasy od karmy mu chytly šestkrát

„Film jako je Pelíšky vyžadují účast výrazných hereckých osobností,“ uvedl Hřebejk pro Českou televizi. „Potřebovali jsme lidi, kteří nám postavy nejenom odehrají, ale kteří vnesou do příběhu i svoje osobní kouzlo a zkušenost. A měli jsme štěstí, protože na účast ve filmu kývly naše největší současné herecké hvězdy.“

Šebka herectví neživí

Po boku zkušených hereckých veteránů se objevili i talentovaní představitelé dětských rolí, při jejichž výběru měli tvůrci mimořádně šťastnou ruku. Nešťastně zamilovaného Michala Šebka ztvárnil brněnský rodák Michael Beran (42). Postava mu přinesla popularitu, ale k dalším velkým hereckým příležitostem mu nepomohla. Sice se pak objevil ještě v několika filmech a seriálech, ale vždy ve vedlejších rolích. Na konzervatoř ho přitom vzali hned napoprvé. Zajímavé je, že jeho absolventskou rolí byl dr. Zvonek Burke, kterou kdysi pozoruhodně ztvárnil jeho filmový strýc z Pelíšků Bolek Polívka (73).

Eva Holubová o kuriózním pozadí sexuální scény ve filmu Pelíšky: Pojistka, Dušek na krajíčku, a hlavně tiše a rychle!

Beran poté vystudoval divadelní manažerství na JAMU a dnes v pracuje jako produkční v brněnské redakci České televize. Se svou rodinou bydlí v Křenovicích na Vyškovsku a na Pelíšky se raději nekouká – prý sám sebe „nedává“.

Oslovení „Jindro“ jí nevadí

Role Jindřišky nebyla filmovým debutem Kristýny Novákové (39). Její představitelka stála před kamerou poprvé už dva roky předtím, kdy točila snímek Výchova dívek v Čechách. A právě v něm zaujala režiséra Hřebejka. Kristýna Badinková Nováková vystudovala DAMU a herectví se věnuje profesionálně.

Tohle fanoušky Pelíšků jistě překvapí. Vášáryová prozradila dojemné detaily o jedné z nejsmutnějších scén

Mnozí si ji vybaví například ze seriálu Temný kraj (2019), kde si zahrála po boku Lukáše Vaculíka (60). Ona sama na Pelíšky vzpomíná velmi ráda: „Že mě s tím filmem lidé spojují dodnes…, mi nevadí. Jsem na něj pyšná. Pokud mě někdo na ulici osloví jako Jindru, je to vždy milý člověk,“ řekla v rozhovoru pro novinky.cz.

Elien se našel i v hudbě

Ondřej Brousek (41), který hrál hezouna Eliena, pochází ze slavného hereckého rodu, a tak není divu, že vystudoval konzervatoř a od roku 2013 je členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech. Přiznává ale, že jeho srdce tluče především pro hudbu. Komponuje a také hraje – je mj. jedním ze zakladatelů skupiny Monkey Business, složil rovněž hudbu k mnoha divadelním titulům. A jak vzpomíná na své angažmá v Pelíšcích? „Jsem strašně rád, že jsem se v tak dobrém filmu, který se stal fenoménem, mohl objevit. Šťastnou náhodou se tam sešlo všechno správně. To se stává třeba jednou za život,“ řekl pro novinky.cz.

A co Péťa a Uzlinka?

Představitel malého Péti Marek Morvai-Javorský (36) prý hercem nikdy být nechtěl. Tuto profesi vnímal jako tvrdý byznys, ve kterém prorazí jen ti nejlepší. Naštěstí se prosadil v jiných oborech – zabývá se informačními technologiemi a profesionálně fotografuje. V jednom rozhovoru přiznal, že se mu při natáčení Pelíšků líbilo, že smí říct „Hovno hoří“.

Zahrála si v jednom z nejslavnějších českých filmů, od herectví ale upustila. Co dnes dělá Uzlinka z Pelíšků?

Silvii Koblížkové (37) alias Uzlince otevřel cestu do Pelíšků seriál Kde padají hvězdy (1996). Později vystudovala manažerskou školu a k herectví si odskakovala jen příležitostně. Mihnula se například v seriálech Rodinná pouta (2004) a Velmi křehké vztahy (2007) a účinkovala také v divadelním představení Postel plná cizinců. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků